Your Cart

DARMOWA DOSTAWA OD 99 ZŁ

WYSYŁKA W 24H

Jak opiekować się chomikiem

Jak opiekować się chomikiem? Wszystko o chomikach.

Chomiki to gryzonie, które najczęściej kupujemy dziecku. Chomik jest niewielkich rozmiarów i nie potrzebuje dużej klatki. W łatwy sposób możemy zapewnić mu odpowiednie do życia warunki. Chomiki żyją średnio około 3 lata. W odpowiednich warunkach chomiki potrafią żyć aż do 6 lat, jeśli są właściwie pielęgnowane. Najpopularniejsze odmiany w naszym kraju to chomik dżungarski i syryjski. W tym artykule dowiesz się jak opiekować się chomikiem.

Chomik – co warto o nim wiedzieć?

Słowo „chomik” pochodzi od niemieckiego słowa „chomik”, co oznacza „gromadzić”. Chomiki to małe gryzonie, które są jednymi z najczęściej wybieranych zwierząt domowych. W naturalnym środowisku wystepują w Azji, Europie i Ameryce Północnej. Mają krótki ogon i futrzaste ciało. Chomiki są zwierzętami nocnymi, co oznacza, że śpią w ciągu dnia i stają się aktywne w nocy. Jedzą dużo, ponieważ potrzebują dodatkowych kalorii, aby utrzymać ciepło podczas snu oraz energii podczas nocnych harców.

Chomiki mają ostre zęby, których używają do żucia roślin. W naturalnym środowisku używają swoich zębów do podgryzania gałązek, aby ich siekacze nie rosły zbyt długie.

Jaka klatka dla chomika?

Chomik to małych rozmiarów gryzoń, który jest aktywny głównie w nocy. Za dnia z reguły śpi. Nie powinniśmy go budzić w czasie dnia, gdyż jest to stresujące dla niego stresujące. Mimo swoich małych rozmiarów potrzebuje dużej klatki. Klatka dla chomika powinna mieć wymiary minimum 60×40 cm. Dla chomika dżungarskiego może być nieco mniejsza klatka, jednak musi być wysoka. Dzięki temu zamontujemy w niej półki, drabinki, tunele, hamaki, i inne akcesoria, które zapewnią naszemu zwierzakowi odpowiednią dawkę ruchu. Klatka dla chomika syryjskiego powinna być większa niż zalecane minimum. W tym wypadku dobrze sprawdzi się ta o długości 80 cm. W klatce ważne są odstępu między prętami. Dla chomika dżungarskiego odstęp między prętami nie może być większy niż 0,5 cm. Z kolei dla syryjskiego jest to 1 cm. Jest to ważne, ponieważ zapobiegnie to ewentualnej ucieczce naszego pupila. Dla chomika dobrym pomysłem jest również akwarium. Dzięki temu możemy nasypać więcej podłoża, co umożliwi kopanie tuneli.

W klatce dla chomika musi znaleźć się podłoże. Dla chomika dobrze sprawdzą się trociny, ściółka lniana lub ściółka konopna. Jednak lepiej wybrać te odpalone. Możemy również wymieszać kilka rodzajów podłoża. Dla przykładu może być to mieszanka trocin, ściółki konopnej i siana. W ten sposób chomik będzie mógł kopać tunele w podłożu. Kołowrotek jest niezbędnym gadżetem. W naturze chomiki pokonują dziennie duże odległości w poszukiwaniu pokarmów. Kołowrotek daje im możliwość wybiegania się. Dla chomika dżungarskiego średnica kołowrotka powinna wynosić 20-25 cm. Z kolei w przypadku syryjskiego chomika jest to 30 cm. Zbyt mały kołowrotek może uszkodzić kręgosłup zwierzaka. Domek to miejsce, w którym nasz chomik będzie mógł się schować. Powinien on być dobrany do wielkości naszego pupila. W klatce musi znaleźć się miska na jedzenia i poidełko. Chomiki nie jedzą siana, jednak można włożyć nieco do klatki. Wtedy chomik wykorzysta je do budowy gniazda. Dla chomików dżungarskich przydatne będą różnego rodzaju tunele i półeczki. Są one zdecydowanie bardziej aktywne niż chomiki syryjskie. Hamak, czy wiszący domek również dobrze sprawdzi się w klatce.

Jak opiekować się chomikiem?

Chomiki to zwierzęta terytorialne, dlatego muszą być trzymane w pojedynkę. Są to stosunkowo łatwe w hodowli gryzonie. Codziennie musimy wymieniać wodę w poidełku. Raz dziennie podajemy łyżkę stołową karmy. Oprócz tego raz na jakiś czas możemy podawać świeże warzywa i owoce. Chomika możemy również oswoić. Wymaga to od nas trochę pracy. Z czasem jednak chomik będzie z chęcią siedział na naszych rękach. Codziennie również powinniśmy wypuszczać naszego zwierzaka na wybieg poza klatkę. W tym celu możemy kupić specjalny wybieg, którym odgrodzimy część pokoju. Dzięki temu mamy pewność, że chomik nam nie ucieknie. Chomików nie kąpiemy, jednak w klatce możemy umieścić wannę do kąpieli piaskowych. Tutaj wykorzystujemy piasek, który przeznaczony jest dla szynszyli. W ten sposób nasz chomik zadba o swoje futerko.

Czym karmić chomika?

Czym karmić chomika

Chomiki wymagają dobrej jakości pokarmu. Są aktywnymi gryzoniami, a to wymaga odpowiedniej ilości energii, którą musimy im dostarczyć wraz z pożywieniem. Dobrej jakości karma dla chomika zawiera w swoim składzie zboża, suszone warzywa, nasiona, a także robaki. Najczęściej są to larwy mącznika. Larwy te dostarczają sporo białka, które jest niezbędne chomikowi. Możemy również podawać żywe robaki, co jest najlepszym rozwiązaniem. Po włożeniu larw do miski, chomik od razu się na nie rzuci. W naturze właśnie tym żywią się chomiki. Nasiona zawierają z kolei sporo tłuszczu, który jest źródłem energii dla chomików. Świeże warzywa i owoce można podawać co 2-3 dni w niewielkiej ilości. Zamiast robaków możemy podawać także ugotowane mięso i jajka. W klatce warto umieścić kilka gałązek drzew owocowych, np. gałązki jabłoni. Dzięki temu chomik będzie mógł na nich ścierać zęby.

Chomiki to aktywne gryzonie, które potrzebują odpowiednio zbilansowanej diety. Za dnia z reguły śpią, jednak budzą się do życia w godzinach wieczornych. Dlatego też musimy dostosować sposób kamienia do ich stylu życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *