Your Cart

DARMOWA DOSTAWA OD 99 ZŁ

WYSYŁKA W 24H

Jak opiekować się królikiem miniaturką?

Królik miniaturka często błędnie zaliczany jest do gryzoni. Króliki są jednak zajęczakami, które nieco różnią się od gryzoni. Zajęczaki między innymi poruszają się skacząc, a gryzonie chodząc na czterech łapach. Króliki stosunkowo łatwo jest oswoić, a ich utrzymanie nie jest drogie. Dlatego też często są wybierane jako zwierzęta domowe.

Jak opiekować się królikiem miniaturką?

Jak opiekowac się królikiem?

Przede wszystkim króliki to zwierzęta stadne. Dlatego też, jeśli mamy taką możliwość, to warto byłoby kupić od razu dwa króliki tej samej płci. Łącząc ze sobą młode króliki mamy pewność, że się dogadają. Oczywiście możemy na początku kupić jednego, a po jakimś czasie dokupimy drugiego. Zanim królik pojawi się w naszym domu musimy kupić wszystkie niezbędne akcesoria i karmę. Jest to tak zwana wyprawka dla królika.

Bardzo ważnym elementem jest aklimatyzacja królika po przywiezieniu go do domu. Oswojenie go z nową rzeczywistością powinno przebiegać powoli i stopniowo. Pamiętaj, że zwierzęta potrzebują czasu, aby przyzwyczaić się do nowych warunków.

Wskazówki jak oswoić królika z nowym miejscem:

  • zostaw go w spokoju przez co najmniej 24h
  • unikaj gwałtownych ruchów i hałasu
  • głaszcz go po grzbiecie oraz głowie zawsze z włosem
  • jeżeli nie daje się złapać to nie rób nic na siłę, królik musi poznac Twój zapach alby się do Ciebie przyzwyczaić

Pamiętaj! Króliki to nerwowe i lękliwe zwierzęta, dlatego nie wolno uch prowokować do ataku.

Jeżeli poświęcisz mu wystarczająco duzo uwagi, twój królik będzie łagodny i odważny!

Jaką klatkę wybrać dla królika?

Jaka klatka dla królika?

Niezbędną rzeczą jest klatka dla królika. To właśnie w niej będzie spędzał większą część dnia. Minimalne wymiary klatki dla jednego królika to 80×50 cm, ale pamiętajmy, że im większa klatka tym lepsza. Dlatego też lepiej wybrać tą o długości jednego metra. Dla dwóch królików minimalna długość klatki to 120 cm, ale lepiej wybrać większą. W sklepach znajdziemy te o długości 140 lub 160 cm. Możemy również zakupić kojec, który pozwala na stworzenie przestrzeni do życia dla większej ilości królików. Kojce są znacznie tańsze od klatek. Króliki stosunkowo łatwo nauczyć załatwiania się do kuwety. W kuwecie powinien znaleźć się żwirek niezbrylający. Klatkę lub kojec możemy wyłożyć podkładami higienicznymi, a w rogu wystarczy umieścić kuwetę. Podkłady zabezpieczą spód klatki, a także podłogę przed moczem królików. Oczywiście nawet duża klatka czy kojec nie pozwoli królikowi się wybiegać. Dlatego też na minimum dwie godziny dziennie musimy wypuszczać króliki poza klatkę.

W klatce nie może zabraknąć niezbędnych akcesoriów, takich jak poidełko, paśnik i miski. Najlepiej sprawdzi się paśnik prostokątny. Poidełko najlepiej wybrać szklane, gdyż w łatwy sposób, zadbamy o jego czystość. Z kolei miski powinny być ceramiczne. Są one na tyle ciężkie, że królik ich nie przewróci, i nie wysypie z niej jedzenia. Króliki stosunkowo łatwo nauczyć załatwiania się do kuwety, co ułatwia utrzymanie czystości w klatce. Narożne kuwety są za małe dla dorosłych królików, dlatego warto wybrać te prostokątne. Podkłady higieniczne najlepiej zamówić przez internet, co pozwoli nam nieco zaoszczędzić. Domek dla królika nie jest konieczny, jednak stwarza bezpieczne miejsce w klatce. Nasz pupil będzie mógł się tam zrelaksować. Oczywiście musimy wybrać odpowiednio duży domek.

Czym karmić królika miniaturkę?

Jak karmić królika?

W opiece nad królikiem ważną rolę odgrywa jedzenie dla królika. To właśnie odpowiedni pokarm wpływa na prawidłowy rozwój królika. Dobrej jakości pokarm sprawi, że nasz pupil będzie zdrowy. Karma dla królika powinna być dobrej jakości. Jednak pamiętajmy, że jest to tylko dodatek do diety. Podstawą diety królika są suszone zioła i siano, które powinno stale znajdować się w paśniku. Króliki mają słaba perystaltykę jelit, a siano pomaga w przesuwaniu treści pokarmowej. Dlatego tak ważne jest regularne dokładanie siana do paśnika. W sklepach znajdziemy gotowe mieszanki ziół do codziennego podawania, a także te uzupełniające, które podajemy co 2-3 dni. Króliki karmimy 2-3 razy dziennie. Jako jeden z posiłków możemy podać świeże warzywa i owoce. Bazą posiłku powinny być zielone warzywa takie jak sałata lodowa, nać pietruszki, nać marchewki, koperek, cykoria czy sałata rzymska. Nie powinniśmy podawać sałaty masłowej, ponieważ ta wyciąga metale ciężkie z gleby. Karma dla królików jest jedynie uzupełnieniem diety. Na jednego królika podajemy jedną łyżkę stołową karmy dziennie. W przypadku młodych królików możemy podać 2 razy dziennie po łyżce karmy. W ten sposób dostarczymy królikom niezbędnych do wzrostu składników odżywczych. W klatce powinniśmy umieścić różnego rodzaju gryzaki. Królikom stale rosną zęby, a gryzaki pozwalają w naturalny sposób je ścierać. Dobrze sprawdzają się patyki z drzew owocowych, kora, a także korzenie roślin.

Ile kosztuje utrzymanie królika?

Ile kosztuje utrzymanie królika?

Kiedy zdecydujemy się na posiadanie królika, powinniśmy się przygotować na to ile kosztuje jego utrzymanie. Wyprawka dla królika to koszt od 300 zł w górę. Dla dwóch królików koszt wyprawki zaczyna się od około 500 zł. Miesięcznie na jednego królika wydamy około 100 zł, a na dwa 150 zł. Oczywiście mowa tutaj o zdrowych zwierzakach. Wizyty u weterynarza w przypadku choroby mogą kosztować nawet kilkaset złotych. Dlatego warto mieć odłożone pieniądze na ewentualne leczenie naszych pupili.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *